Bezpieczne spawanie


Spawanie jest niczym innym, jak łączeniem materiałów z wykorzystaniem bardzo wysokich temperatur, jednak niesie ono za sobą szereg niebezpieczeństw, przed którymi trzeba się zabezpieczyć przed rozpoczęciem pracy.
Przede wszystkim emituje ono silne promieniowanie UV, a wysoka temperatura iskier i odprysków może doprowadzić do poparzeń skóry i śluzówek. Oprócz tego dymy, które unoszą się podczas robót są bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego osób przebywających w pobliżu. Od tego wszystkiego chroni nas odpowiedni kombinezon. Jednak czasem prace spawalnicze prowadzi się w miejscach publicznych, jak więc zabezpieczyć osoby, które mogą pojawić się w okolicy miejsca spawania?
Z pomocą przychodzą parawany spawalnicze. Czym są? Są to samodzielne konstrukcje, które zostały stworzone w celu odgrodzenia miejsca spawania od okolicy, w której mogą przebywać osoby niezwiązane z pracami lub nieprzygotowane do nich. Mają kształt ram na kółkach, które można zablokować ułatwiając stworzenie miejsca pracy, a wypełnienie z odpowiednich materiałów przezroczystych lub w innym kolorze. Ich bezpieczeństwo gwarantuje norma ISO 25980. Są dość lekkie, ich waga zwykle nie przekracza 11 kilogramów, więc nie sprawiają większych trudności przy transporcie.
Wybierając parawan spawalniczy cena ma znaczenie, ale nie jest najważniejsza, bowiem najważniejszą rolę odgrywa bezpieczeństwo osób przebywających w okolicy. Dlatego przez zakupem należy sprawdzić zgodność parawanu z normami, sprawdzić wykorzystane przy produkcji rozwiązania i materiały oraz cel ich wykorzystania. Jeśli parawan ma służyć wielokrotnemu użyciu, warto zainwestować w taki, który można używać w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, cena za taki wybór zacznie się zwracać przy kolejnych wykorzystaniach tego produktu.
Jak w przypadku każdego tego typu produktu, przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi, wtedy sam montaż nie przyniesie wielu problemów, a pewność, że miejsce pracy jest odpowiednio zabezpieczone znacząco wzrośnie.